Olgu Arşivi

Freiberg Hastalığı

OLGU ÖZETİ

 • Hasta

  9, Yaş kadın
 • Tanı

  Sagittal Tl: 2. metatars başında kontur düzensizliği ve intensite azalmasıKoronal STIR: 2. metatars başında ödem ile uyumlu intensite artışıKoronal Tı: 2.metatars başının bir miktar yassılaşması
 • Yazar

  Özlem Özkale
 • Tarih

  29/10/2012

MR BULGULARI

9 yasinda bayan hasta, sol ayak 1. ve 2. parmakta agri.

TARTIŞMA

Freiberg Hastalığı

Freiberg hastalığı 13-18 yaşları arasında adolesanlarda görülen en sık 2. metatars başında izlenen metatars başlarının osteokondrozudur. Genellikle unilateral olmakla birlikte bilateral de görülebilir. 

Tekrarlayan mikrotravma veya tek travma sonucu eklem kıkırdağında harabiyet, subkondral kemikte iskemik nekroz. kompresyon fraktürü, kollaps ve fragmantasyon görülür. 

Hastalar eklem ağrısı, şişme, hassasiyet, metatarsofalengeal eklemde hareket kısıtlılığı gibi şikayetlerle başvururlar.

Direkt grafi bulguları  

Erken dönemde metatarsofalangeal eklem mesafesinde artış. metatars başında kistik lezyon izlenirken, geç dönemde skleroz,. kortikal kalınlık artışı, metatars başında düzleşme görülür. 

MRG bulguları 

Subkondral kemikte STIR ve yağ baskılamalı T2A serilerde intensite artışı, subkondral skleroza baglı düşük sinyal intensitesi, eklem kıkırdak yüzeyinde intensite artışı,. epifizde düzleşme ve düzensizliktir. 

Metatars başında fragmantasyon yapan nedenlerin ayırıcı tanısında DM. Gut hastalıgı. SLE ve Romatoid Artrit düşünülmelidir.

KAYNAKLAR

1) Resnick D. Internal Derangements ofJoints, 2nd edition. 2007; 1085.

MR GÖRÜNTÜLERİ