Olgu Arşivi

Skapulada osteoid osteoma

OLGU ÖZETİ

 • Hasta

  27, Yaş kadın
 • Tanı

  A. TSE T1 koronal oblik,B. PD sagital oblik,C ve D. PD yağ baskılı koronal oblik ve aksiyal,E. FFE T2 aksiyal kesitlerde slapulanın anteriorunda, subglenoid yerleşimli kortikal kalınlaşma (kırmızı ok); kalınlaşmış korteks içerisinde 6mm çapa ulaşan ovoid daha yüksek sinyalli bir alan (sarı ok) görülmüştür. Komşu medüllada yaygın ödem vardır.F, G ve H BT kesitleri ve sagital rekonstrüksiyonda ise santralinde dens bir noktasal lezyon bulunan düşük dansiteli nidus ve bunu çevreleyen yoğun skleroz izlenmiştir.
 • Yazar

  Fazıl Gelal
 • Tarih

  28/06/2011

MR BULGULARI

Sag omuzda agri yakinmasi olan 27 yasindaki kadin olgu

TARTIŞMA

Osteoid osteoma, nidus adı verilen küçük oval ya da yuvarlak kitleden oluşan benign osteoblastik lezyondur. Genellikle adolesan yaşta görülür.

Salisilatlara yanıt veren gece ağrısı tipiktir.

Osteoid osteomaların yarıdan fazlazı femur ve tibiada görülür. Skapula yerleşimi nadirdir.

Tanıda direkt grafi, BT, MR ve sintigrafi kullanulır. BT'de santralinde sklerotik noktasal lezyonun olduğu litik nidus ve çevreleyen skleroz izlenir. İnce kesitli BT nidusun saptanmasında en spesifik yöntemidir. MR, nidusun saptanmasında BT kadar yararlı olmaz ancak lezyonun malign tümörlerden ve osteomyelitten ayırımında faydalıdır. MR'da lezyon çevresinde nedeni açıklanamayan ödem varlığında BT ile nidus aranmalıdır. Sinovit ve eklem sıvısı osteoid osteomaya eşlik edebilir.

TC-99 sintigrafisi tanıda duyarlı, ancak özgül olmayan bir yöntemdir. Cerrahi eksizyon en kolay ve güvenilir tedavi yöntemidir.

KAYNAKLAR

1) Akpınar S, Demirors H, Hersekli MA, Yıldırım Y, Barutcu, Tandıgan RN. Osteoid osteoma in the base of the carocoid process of the scapula. Excision by anterior approach: a case report. Bull Hosp Jt Dis 2001:60(1):47-9.

2) Marica F. Blacksin, Joseph Benevenia. Neoplasms of the Scapula. AJR:173, June 200011729-1735.

MR GÖRÜNTÜLERİ