Olgu Arşivi

İntrasellar Kraniofaringioma

OLGU ÖZETİ

 • Hasta

  71, Yaş erkek
 • Tanı

  Sellayı doldurarak suprasellar sisternaya uzanan kistik kitle izleniyor. Kist içeriği proteinöz ya da hemorajik özellikte (A ve B).Hipofiz sapı lokalizasyonunda kontrast tutan solid lezyon görülüyor. (C ve D)Operasyon sonrası kistik kitle çıkarılmış, sella içinde rezidü sıvı var. Suprasellar kontrast tutan nodüle operasyonda müdahale edilmemiş olup bunun, kist tarafından yukarı itilmiş normal hipofiz dokusu olduğu anlaşılıyor. (E ve G) Hipofiz sap normal, kiazma basısı ortadan kalkmış.
 • Yazar

  Fazıl Gelal
 • Tarih

  28/05/2011

MR BULGULARI

Bulanti ve kusma yakinmasi olan 71 yasindaki erkek hastada sol gözde pitoz ve göz hareketlerinde kisitlilik saptaniyor (A-D). Operasyon sonrasi bulgulari ortadan kalkiyor (E-G)

TARTIŞMA

Kraniofalaringiomalar çocuk ve erişkinlerde görülebilir. %90'ı suprasellar yerleşimdir. Solid ve kistik bölümleri olabilir ve kalsifikasyon içerebilir. %10-20'si sella içerisinde de uzanabilmekle birlikte pek azıyalnızca intrasellar kist şeklinde izlenir.

Klinik bulgular lezyonun yerleşim yerine bağlıdır. Hipotalamohipofizer yetmezlik ya da kafa çiftlerine bası semptomları izlenebilir.

İntrasellar kistik lezyonların ayırıcı tanısında kistik dejenerasyon gösteren hipofiz adenomu, kraniofraingioma, rathke yarıüı kisti aranoid kisti ve epidermoid kist düşünülebilir.

MR ile bu lezyonların ayırt edilmesi güç olabilir.

KAYNAKLAR

1) Choi SH, Kwon BJ, Na DG, Kim JH, Han MH, Chang KH. Pituitary adenoma, craniopharyngioma, and rathke cleft cyst involving bpth intrasellar and suprasellar regions: defferentiation using MRI. Clin Radiol 2007 May;62(5):453-62. Epub 2007 Feb 26.

2) J K Podgorski, S Z Rudnicki, Z Potakiewicz, L Delimat J W Siwik. A case of intrasellar craniopharyngioma with the symptoms of pituitary apoplexy Neurrologia i neurochirurgia polska. 25 (5):689-93.

MR GÖRÜNTÜLERİ